Registrační pokladny pro salon krásy

Podnikatelka, salon krásy.

Elektronická evidence tržeb letos platí i pro kosmetiky a salony krásy

Třetí a čtvrtá vlna EET se letos v květnu dotknou velké skupiny živnostníků a drobných podnikatelů. Mezi nimi budou mimo řemeslníků, zemědělců a výrobců také kadeřnictví a salony krásy. Pro představu, u nás v České republice v oboru kosmetiky podniká téměř 25 tisíc subjektů. V oboru kadeřnictví je to pak zhruba 40 tisíc živnostníků. Jde o poměrně velké skupiny podnikatelů a poskytovatelé EET se proto snaží vyjít vstříc jejich specifickým požadavkům. Proto na trhu dnes najdete i takové registrační pokladny pro salon krásy, které svým uživatelům podnikání opravdu ulehčují.

Jaké mám možnosti?

Pokud přemýšlíte o volbě vhodné registrační pokladny pro salon krásy, můžete se vydat hned několika směry. První zásadní rozhodnutí budete muset učinit už na začátku, a týká se vstupní investice. Chcete pořizovat tzv. balíček pro EET, tedy nové zařízení k tomuto účelu určené, nebo budete EET řešit z vašeho stávajícího telefonu, tabletu či PC? Druhá možnost je samozřejmě levnější, a v dnešní době se touto cestou vydává většina podnikatelů. Je navíc ideálním řešením pro drobné živnostníky, jako jsou například kadeřnice či kosmetičky. 

Kolik stojí registrační pokladny pro salony krásy?

Jelikož drobným živnostníkům odpadá povinnost kupovat specializovaný hardware, finanční náklady na EET už nedosahují nebeských výšin. Jedinou investicí pro váš salon tedy bude měsíční paušál za provoz pokladny a bezdrátová přenosná tiskárna. Balíček mobilního internetu dnes má v telefonu většina z nás, proto tento výdaj do nákladů na EET nepočítáme. Dobrou zprávou je, že ani jeden z těchto nákladů není povinný. Čili i tady je potřeba určité rozhodnutí učinit. Základní pokladní software vás totiž může stát i 0 Kč měsíčně, a pokladní účtenky můžete posílat zákazníkům elektronicky emailem. Placené verze pokladních systémů se potom pohybují v závislosti na konkrétních balíčcích a poskytovatelích. Jejich ceny se pohybují od přibližně 90 Kč do 1000 Kč za měsíc.

Jaké výhody získám s placenou verzí?

Na rozdíl od bezplatně poskytovaných balíčků, s těmi placenými získáte často zásadní a velmi důležité funkce. Tyto dvě verze se budou lišit například použitelností na různých typech zařízení a přenosností. Bezplatnou verzi často můžete používat pouze prostřednictvím webového rozhraní. Není tedy možné s takovouto pokladnou snadno vycestovat za zákazníkem. Dále bude na účtence z takového systému umístěno logo poskytovatele a možnosti její editace budou značně omezené. Navíc ve verzi zdarma většinou nejsou zahrnuty funkce detailních přehledů a statistik. Stokoruna měsíčně dnes již není výraznou investicí a z hlediska přínosu placené verze se do kvalitního pokladního systému určitě investovat vyplatí.

Jaké základní funkce by registrační pokladny pro salony krásy měly mít?

Tuto otázku si z velké míry budete muset odpovědět sami. Můžeme vás ale nasměrovat. Registrační pokladny pro salon krásy by samozřejmě měly být jinak vybavené, než pokladny například pro pohostinství. Nicméně pokladní systém pro salon krásy a kadeřnictví by v principu měl nabízet funkce podobné. Funkce nezbytné pro tuto oblast podnikání jsou přehledně shrnuty například tady http://seznam-eet.cz/registracni-pokladny-pro-kadernictvi-co-vsechno-by-mely-umet/.

Více uživatelů, kategorizace zboží a služeb, možnosti tisku účtenky

Pracuje ve vašem salonu více lidí? Mohla by se vám hodit funkce přihlášení několika uživatelů na různých zařízeních současně. V takovém případě můžete dle jednotlivých uživatelů přehledně zobrazit statistiky jejich prodejů. Téměř samozřejmostí je také možnost vytvářet vlastní produkty či služby, organizovat je do kategorií a nastavovat u nich vlastní sazby DPH. Dále by neměly chybět volby metody platby. Hotovost a kartu umí snad všechny systémy. Přidaným bonusem je u některých kombinace několika typů plateb či platba formou otevřeného účtu. Vzhled účtenky byste měli mít možnost v systému upravovat dle vlastních preferencí. Po zaplacení by pokladní systém také měl nabídnout možnost účtenku vytisknout, odeslat emailem nebo uložit do vámi zvoleného úložiště a případně odeslat později.

Rezervace a správa klientů

Kosmetické salony, stejně jako kadeřnictví, často pracují s pevnou klientskou základnou. V praxi to znamená, že se klienti do salonu v různých časových intervalech vracejí. Proto byste od vaší registrační pokladny pro salon krásy měli požadovat alespoň určitou míru klientského managementu. Pokud si kontakty klientů a data rezervací stále píšete do diáře či poznámkového bloku, s příchodem EET máte ideální příležitost tento aspekt vašeho podnikání zdigitalizovat. Mnohé registrační pokladny pro salony krásy umožňují uchovávat informace o klientech v přehledné databázi. Uvidíte zde veškerou historii transakcí klienta, poskytnuté služby či prodané produkty. Doplňkovým benefitem je také rezervační systém. V rámci některých pokladních systémů tak můžete přehledně spravovat všechny návštěvy svých klientů. A máte-li vlastní web, odkaz na rezervační systém tam můžete umístit a klienti se tak k vám mohou objednat z pohodlí svého mobilu či PC. Všechny rezervace pak v reálném čase uvidíte také u sebe.

Pozor na dárkové poukazy

Dárkové poukazy svým klientům dnes nabízí většina salonů krásy. Které ženě by takový vánoční dárek neudělal radost? Elektronická evidence tržeb se na ně ale moc přátelsky nedívá. Přesněji řečeno, eviduje je složitěji, než by musela. V očích EET existují totiž dva typy poukazů. Je to buď poukaz na konkrétní služby a zboží, anebo poukaz v určité hodnotě. První poukaz podnikatelé evidují jednou, druhý dvakrát. Nicméně nejedna placená verze elektronické pokladny pro salon krásy s tímto specifikem počítá a tuto možnost nabízí. S funkcí využití dárkových poukazů se proto pojí i potřeba zadání jiné sazby DPH, která by vaší pozornosti také neměla uniknout.

Jak se do EET registrovat?

Pokud patříte mezi ty podnikatele, kteří jsou oprávněni EET evidenci vést v tzv. offline režimu, tedy ve formě papírových bločků, od 1. května 2020 musíte zahájit klasickou EET evidenci ve standardním režimu. Ještě před přijetím první evidované k tomuto dni si musíte na finančním úřadu nebo elektronicky na stránkách daňového portálu https://adiseet.mfcr.cz/adistc/adis/idpr_pub/eet/eet_sluzby.faces požádat o autentizační údaje. Prostřednictvím těchto údajů na stejném portále v sekci správa údajů evidence tržeb svůj podnik přihlásíte k EET. Bude vám bude přidělen certifikát nebo certifikáty pro evidenci tržeb, které stáhnete do svého počítače. Tento certifikát má platnost 3 roky. Následně uložený certifikát nahrajete do vámi zvoleného pokladního systému. Tam potom vyplníte údaje o provozovně a aktivujete režim EET. Poslední tři kroky jsou pro každý pokladní systém specifické a je třeba je konzultovat s uživatelským manuálem či s provozovatelem systému. 

Výběr té správné registrační pokladny pro salon krásy rozhodně není každodenní záležitost. Před jeho koupí si zjistěte, co trh v dnešní době nabízí. Možností je opravdu spousta. Vyberte si takovou pokladnu, která vaše podnikání zjednoduší.

Kassensysteme der Zukunft